Током 23. и 24. марта у Вршцу одржана је јединствена смотра и такмичење за младе иноваторе у нашој земљи које организују Заједница електротехничких школа Србије (ЗЕТШС), Школски Центар “Никола Тесла” и Нордеус Фондација. Овај сусрет на једном месту окупио је 60 ученика, са 24 рада из 15 средњих електротехничких школа из целе земље. Своје пројекте на тему “Уређај примењив у свим сферама живота“ прво су презентовали публици, а онда и бранили пред стручним жиријем.

Такмичење је званично отворено у Школском Центру “Никола Тесла” у Вршцу, који је за ову прилику претворен и у Галаксија куп сајам иновација, у оквиру кога су присутни имали прилику да се упознају са такмичарским радовима тимова из 15 школа, али и да виде уређаје и изуме настале у Мејкерс лабовима средњих школа широм Србије као и изложбу “Спектри” Центра за промоцију науке и Штанд Радио Аматера Србије. Истог дана, за будуће младе иноваторе различитих узраста, организоване су радионице електронике. Други дан био је резервисан за такмичарски део смотре, презентовање радова пред жиријем и проглашење победника.

Радови ученика из Вршца, Чачка, Ниша, Зрењанина, Београда, Крупња, Руме, Новог Сада, Лесковца, Бачке Паланке, Ужица и Зајечара изазвали су одушевљење присутних гостију, медија, грађана већ првог дана сусрета, како због својих специфичних намена, иновативности, примењеног знања тако и због оних који су их стварали – средњошколаца препуних ентузијазма, креативности и идеја и њихових наставника-ментора.

У суботу, у свечаној сали Хотела Србија у Вршцу тимови су презентовали своје оригиналне пројекте, а жири је имао тежак задатак да изабере најбоље међу производима различитих намена – декоративни микросвет, патике које помажу кретање особама са инвалидитетом, помагала за слепе, паметне баште, систем за тестирање рефлекса возача почетника, мултифункционалне метеоролошке станице, уређаји за мерење откуцаја срца…

Прво место освојио је пројекат Vision One – додатак за наочаре који трансформише обичне наочаре у паметан уређај, пројекат ученика четвртог разреда Електротехничке школе “Мија Станимировић из Ниша, Николе Ранђеловића и Луке Ракића. Друго место отишло је у руке Николе Бојиновића и наставника Новица Гутовић из Електротехничке школе “Михајло Пупин” из Новог Сада за пројекат Macro KeyPad (макро програмибилна тастатура), који служи како би се убрзао рад на рачунару и повећала продуктивност корисника. Треће место заузео је Стефан Корица, са наставником Миланом Његомиром из Школског центра “Никола Тесла” из Вршца са пројектом даљинског система за контролу прикупљања рециклажног отпада.

Радове такмичара оцењивао је стручни жири у саставу:

  • др Данијел М. Данковић, редовни професор на Електронском факултету у Нишу, катедра микроелектроника,
  • проф. др Калман Бабковић, ванредни професор, Департман за енергетику, електронику и телекомуникације, Факултет техничких наука Нови Сад,
  • проф. др Иван Мезеи, ванредни професор, Департман за енергетику, електронику и телекомуникације, Факултет техничких наука Нови Сад,
  • др Милош Марјановић, доцент на Електронском факултету у Нишу, катедра микроелектроника
  • Зоран Рончевић, предузетник R-DATAGRAM doo, Нови Сад

Пласман такмичара и саопштење за медије

Видео галерија

Галерија фотогрaфија