У суботу 30. марта у Техничкој школи уЗајечару одржано је треће по реду такмичење под називом “ГАЛАКСИЈА КУП”.
“ГАЛАКСИЈА КУП” је такмичење ученика електротехничких школа у изради пројекта којим се решава проблем на задату тему применом неке од микропроцесорских пратформи. Циљ такмичења је популаризација ИТ и практична примена стеченог знања учесника.
Такмичење је по први пут одржано 2017. године под називом ”АРДУИНО КУП СРБИЈЕ”, а од прошле године такмичење носи назив „Галаксија КУП“.
На овогодишњем такмичењу учествовали су ученици и њихови ментори-наставници из:
1. Техничке школе „Раде Металац“ у Лесковацу
2. Техничке школе у Пироту
3. Електротехничке школе „Мија Станимировић“ из Ниша
4. Техничке школе у Младеновацу
5. Електротехничке школе „Никола Тесла“ из Ниша
6. Техничке школе из Обреноваца
7. Средње стручне школе „Миленко Брзак Уча“ из Руме
8. Електротехничке школе „Михајло Пупин“ из Новог Сада
9. Прве техничке школе из Крагујеваца
10. Машинско-електротехничке школе у Бору
11. Техничке школе у Зајечару

Као и претходних година радове ученика оцењивао је стручни жири у саставу:
1. Др Данијел М. Данковић са Електронског факултета у Нишу
2. Др Душан Стефановић са Високе техничке школе струковних студија из Ниша
3. Ненад Милојковић, Хеинекен Србија – Зајечар
4. Игор Коцић, ТФ Кабле фабрика Зајечар
Пред жиријем је ове године био изузетно тежак посао да оцени радове јер су радови били уједначени по квалитету и зан су одлучивале нијансе.
Победник овогодишњег такмичења је рад ученика ЕТШ „Мија Станимировић“ из Ниша под називом „Аутоматско подизање рампи на основу очитане регистарске таблице“.
Друго место освојили су ученици наше школе са радом под називом „Тераино – Тераријум“.
Ученици Техничке школе из Пирота са радом под називом „Уређај за стабилизацију крана дизалице“ освојили су треће место.
Због изузетно мале разлике у бодовима одлуком жирија ученици Техничке школе из Обреновца са радом „Паметни новчаник“ коју су заузели четврто и ученици ССШ „Миленко Брзак уча“ из Руме са радом „МК кутија “ који су заузели пето место такође ће добити дипломе.
Победницима честитамо и захваљујемо се свим ученицима и њиховим наставницима на учешћу на такмичењу.
Такође, захваљујемо се компанијама Дунав Осигурање ГФО Зајечар, Societe Generale банка Србија, САГА, Микро Електроника, M&G electronic, Високој Техничкој школи струковних студија у Нишу, Електронском факултету Ниш и Хотелу Србија ТИС на подршци и помоћи у реализацији такмичења.